Transfer pneumatyczny

‹‹ ››

Transfer pneumatyczny jest alternatywą dla mechanicznego przenoszenia materiałów. Przenoszenie materiałów luzem dokonywane jest za pomocą metody nadciśnieniowej (tłoczenie) lub podciśnieniowej (ssanie). Objętość i ciśnienie powietrza, konieczne do transportu materiałów sypkich, oblicza się dla danego przypadku, biorąc pod uwagę odległość i naturę transportowanego produktu.

Transport pneumatyczny materiałów sypkich dzieli się na dwa typy: faza gęsta i faza rozrzedzona.

Fazą gęstą

System transportu pneumatycznego fazą gęstą zachowuje integralność materiału, nawet w przypadku mieszania kilku produktów. Niska prędkość transportu jest przystosowana do produktów kruchych, takich jak produkty ceramiczne suszone rozpyłowo, kawa, ryż, włókno szklane. Przy zastosowaniu transportu pneumatycznego fazy gęstej zużycie rurociągu jest mniejsze w porównaniu z innymi systemami.
Tłoczący system transportu fazą gęstą działa za pomocą sprężonego powietrza. Ciśnienie w rurociągu popycha materiał, który dociera do zbiornika lub silosu odbierającego, gdzie przez filtr jest oddzielany od powietrza. Na początku produkt wpada do rurociągu z małą prędkością, następnie stopniowo przyśpiesza aż do otworu wyjściowego. PALAMATIC PROCESS oferuje system Maccomer/Mactenn z zaworem INFLATEK, który umożliwia transport i delikatne manipulowanie produktem, zapobiegając tym samym niszczeniu cząstek (z uwagi na ich kruchość) lub utracie ścieralności, które są krytycznymi czynnikami w niektórych gałęziach przemysłu.

Korzyści z transportu pneumatycznego fazą gęstą:

  • Idealny na dużych odległościach i przy wysokim tempie produkcji
  • Delikatne manipulowanie produktem
  • Transport delikatny i powolny
  • Pewne działanie, nawet w przypadku wilgotnych produktów luzem, klejących się, ciastowatych, bez płynności

Fazą rozrzedzoną

Tłoczący transfer pneumatyczny fazą rozrzedzoną pozwala na transport produktów luzem, sproszkowanych, proszków, granulatów o dużym przepływie na dużych odległościach (produkty niezbyt kruche). Polega na zastosowaniu zaworów obrotowych pozwalających na wprowadzenie do rurociągu dozowanych ilości. Ilość gazu obecnego w rurociągu jest znacznie większa niż ilość produktu, dlatego ta faza nazywana jest "fazą rozrzedzoną". Tłoczący transfer pneumatyczny fazą rozrzedzoną stosuje się: rozładunek i napełnianie silosów.


Chcesz zoptymalizować proces przemysłowy?

Oferujemy rozwiązania na żądanie.

Kontakt z nami